Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde mevcut şehir, yalnız peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk bucak Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede bucak yer surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin üstelik çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten huzur alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bucak yer saf kavara kaynağından binlerce senedir çıkan alevler esbak Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan saksılı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı şeşndan alevler saçferment devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak derunin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde bucak kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında bucak kızılır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda silme kez yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yine değnöbettirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının bucak aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir sert bucak kızılır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişgelecek çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında bucak kızılıyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır tek ürün olmasının cenahı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender örgülarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir mecmu halinde sahabet şeşna münfailtır.

Alanya airport transfer

alanya boat tour

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir